Projekt doktora Prochásky získal Cenu TA ČR

09. 11. 2018

Při slavnostním galavečeru uskutečněném 8. listopadu 2018 v nové budově Národního muzea  převzal náš kolega Ing. František Procháska, Ph.D. prestižní Cenu Technologické agentury ČR za nejlepší projekty aplikovaného výzkumu. Ocenění získal za projekt s názvem „Pokročilé optické systémy s využitím asférických ploch“, který byl řešen ve spolupráci s předním českým výrobcem optiky a optických systémů, firmou Meopta – optika, s.r.o.

Při slavnostním galavečeru uskutečněném 8. listopadu 2018 v nové budově Národního muzea za účasti členů vlády, parlamentu, výzkumné i akademické obce a dalších významných osobností převzal náš kolega Ing. František Procháska, Ph.D. prestižní Cenu Technologické agentury ČR za nejlepší projekty aplikovaného výzkumu. Ocenění získal za projekt s názvem „Pokročilé optické systémy s využitím asférických ploch“, který byl řešen ve spolupráci s předním českým výrobcem optiky a optických systémů, firmou Meopta – optika, s.r.o.

Hlavní motivací tohoto úspěšně realizovaného projektu bylo zvládnutí uceleného procesu výroby pokročilých optických systémů využívajících asférické optické prvky. To obnášelo vývoj technologických postupů v oblasti optického designu, dále pak vývoj technologií vysoce přesného opracování a měření.

Zatímco v našem centru byl především realizován výzkum a vývoj vlastních technologických procesů, ve společnosti Meopta – optika probíhalo praktické ověřování vyvinutých procesů a jejich implementace do výrobního měřítka.

V rámci řešení projektu náš tým vyvinul a následně optimalizoval technologii výroby zvolených asférických optických prvků a dosáhl celé řady významných výsledků. Schopnost navržené technologie běžně produkovat asférické plochy s tvarovou chybou menší než 250 nm PV a mikrodrsností povrchu pod 2 nm Ra, při zařazení finální tvarové korekce pak s tvarovou chybou pod 50 nm PV, jsme následně demonstrovali na realizovaných kusech různých asférických optických prvků.